Dodaj u 'favorites'
Pišite nam
prirodom do zdravlja
azbuka zdravlja
tradicionalna medicina
prirodom do lepote
ishrana
bukvar ishrane
hrana kao lek
darovi prirode
korisni saveti
kašikom na put oko sveta
recepti
fizičke aktivnosti
fizička kultura
joga i pilates
odmor i relaksacija
wellnes i spa
dokolica sa stilom
bolesti današnjice
gojaznost
kontakt
o nama
forum
login

 

Home » Ishrana » Kašikom na put oko sveta » Začini na ajurvedski način
   Začini na ajurvedski način

Ajurvedske biljne formule već hiljadama godina pomažu ljudima da poboljšaju svoje zdravlje. Svaka njihova formula predstavlja preciznu kombinaciju biljaka koje su pažljivo izabrane i kombinovane. Takođe, postoje na hiljade objavljenih izveštaja o pojedinačnim biljkama koje se koriste u tim formulama.

Ovom prilikom odabrali smo za vas neke začinske biljke koje se sa razlogom koriste u ajurvedskoj ishrani, ali koje se sve više koriste i kod nas.

 

   Bosiljak

Bosiljak se koristi osušen i u svežem obliku. Slatki bosiljak je vrsta koja se najčešće koristi za kuvanje. Uravnotežava Vatu i Kafu, a i Pitu kada se koristi u manjim količinama. On je biljka koja stvara toplotu i doprinosi slatkom, gorkom i jetkom ukusu. Sveti bosiljak je više lekovit i koristi se u mnogim Mahariši ajurvedskim herbalnim proizvodima. Ova vrsta uravnotežava Vatu i Kafu, ali povećava Pitu.

 

U ajurvedi se bosiljak i sveti bosiljak koriste za održavanje zdravlja respiratornog sistema. Čaj od bosiljka može pomoći u čišćenju Šlešme iz pluća i respiratornih organa. Takođe, koristi se za smirivanje stomačnih problema i za poboljšanje varenja.

Bosiljak je i blaga pirodna pomoć za kvalitetniji san. Ulje od bosiljka podstiče mentalnu bistrinu i često je deo stimulišućih, Kafa uravnotežavajućih aromatičnih ulja. Bosiljak koji gajite u svojoj kući oslobađa je od toksina u okolini.

Suvi bosiljak je aromatičan i koristi se kao dodatak supama i čorbama. Ima jaku aromu pa zato koristite male količine za suptilniji ukus.

   Gorušica (slačica bela)

Semenke gorušice obično smeđe, dosta se koriste u indijskoj kuhinji. Smeđe semenke gorušice stvaraju osecaj toplote i, prema ajurvedi, pružaju jedak ukus. One uravnotežavaju Kafu i Vatu, ali povećavaju Pita došu. Smatraju se digestivima i dobrim za ublažavanje stomačnih nelagodnosti kao što su gasovi ili grčevi.

 

U zapadnim zemljama bela slačica je najpoznatija kao sastavni deo senfa.

 

Uzmite malo gija i zagrejte ga u šerpici. Kada se dobro zagreje dodajte semenke gorušice. Čim počnu da pucketaju sklonite šerpicu sa vatre i sipajte ih preko gotovog jela. Promešajte i servirajte. Semenke gorušice pržene na giju predivne su u supama od sočiva, pasulju, indijskom kariju i začinjenom povrću. Imaju oštar ukus i veoma su aromatične.

Smeđe semenke gorušice dobro se slažu sa ostalim ajurvedskim biljkama i začinima kao što su đumbir, čili papričica, kurkuma i korijander.

   Đumbir

Suvi, samleveni đumbir je začin koji stvara osećaj toplote i doprinosi jetkom ukusu. Pomaže u umirivanju Vate i Kafe, a povećava Pitu. Obuhvaćen je u mnogim Mahariši ajurveda formulama zbog njegovih lekovitih svojstava. Koristan je za bolje varenje, povećava apetit, umiruje stomačne probleme i koristi se za održavanje zdravlja zglobova i respiratornog sistema.

Suvi đumbir povrću i jelima od sočiva daje oštar ukus. Dodajte ga sa drugim začinima tokom kuvanja, ili ga propržite na giju i dodajte u jelo.

Poseduje veoma koncentrisan ukus i veoma mala količina je dovoljna da bi se postigao pun efekat. Obilno se koristi u pecivima i desertima u kombinaciji sa ostalim začinima kao što su cimet i orašče.

Suvi đumbir se dobro slaže sa mnogim ajurvedskim začinima, kao što su kurkuma, čili, kumin, korijander, morač i cimet.
   Karanfilić
Karanfilić je sušeni neotvoreni pupoljak sa zimzelenog drveta. U Indiji i ostalim delovima Azije karanfilić se vekovima koristi.

U ajurvedi se smatra da karanfilić poboljšava cirkulaciju, varenje i metabolizam i pomaže u savladavanju stomačnih problema kao što su gasovi, nadimanje i mučnina. Esencijalno ulje karanfilića koristi se kao sastojak u proizvodima za oralnu higijenu za zdrave zube i svež dah. Karanfilić doprinosi jetkom i oporom ukusu. Može da umiri Vatu i Kafu, a da poveća Pitu.

U ajurvedskoj kuhinji karanfilić se koristi u celom i u samlevenom obliku. Celi karanfilići proprženi na giju sa ostalim začinima kao što su cimet, lovorov list i crni biber u zrnu pojačavaju ukus pirinča i pilava. Karanfilić je esencijalni sastojak u kariju i dobro se slaže sa ostalim ajurvedskim začinima kao što su kurkuma, cimet, kumin i korijander.

 

1 - 2 - 3 - 4

 

 


 

ostali tekstovi:

Srpska kuhinja

Kari

 

 

 

pretražite Pauzu Plus

 

Šta je ajurveda

Poreklo nauke o zdravlju staro je koliko i ljudska rasa. Ono se naziva ajurveda...

Ajurveda u lečenju i prevenciji

Promenama u načinu ishrane i životnom stilu, kao i programom pročišćenja poznatog kao...

 

Suvo lišće bosiljka može se kombinovati sa sokom od limuna, suvo ispečenim kuminom u prahu, crnim biberom i malo soli, čime se dobija preliv za salatu od skuvanog pasulja ili
povrća.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narendan svež đumbir sa limunom je odličan za okrepljujući čaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodajte karanfilić i voćnim salatama radi dekoracije a i za svež dah.

 
 
 

početna  -  o nama  -  kontakt  -  marketing

©   www.pauzaplus.com