Dodaj u 'favorites'
Pišite nam
prirodom do zdravlja
azbuka zdravlja
tradicionalna medicina
prirodom do lepote
ishrana
bukvar ishrane
hrana kao lek
darovi prirode
korisni saveti
kašikom na put oko sveta
recepti
fizičke aktivnosti
fizička kultura
joga i pilates
odmor i relaksacija
wellnes i spa
dokolica sa stilom
bolesti današnjice
gojaznost
kontakt
o nama
forum
login

 

Home » Prirodom do zdravlja » Azbuka zdravlja » Tajna funkcionisanja...
Tajna funkcionisanja organizma
Mi uglavnom svoje telo uzimamo zdravo za gotovo. Jedemo, nastojimo da smo čisti, da nam ne bude hladno ili vruće i dosta se trudimo da izbegnemo povrede. Osim toga, ne razmišljamo mnogo o tome kako funkcioniše naše telo, mada brinemo o svom spoljašnjem izgledu. Iznutra, međutim, naše telo je čudesna živa mašina sposobna da raste, obnavlja se i razmnožava, istovremeno noseći naokolo najprefinjeniji ikad stvoren kompjuter – ljudski mozak.

Više od polovine ljudskog tela je sačinjeno od vode. Ostatak je sačinjen od velikog broja složenih hemikalija. Te hemikalije su, zajedno sa vodom, okupljene u sićušne građevinske blokove zvane ćelije. Da bi preživele, ćelijama su potrebni hrana, kiseonik i vodeno okruženje. Hranom i vodom ih snabdevaju krv i ostale telesne tečnosti, koje su zadužene i za odnošenje otpadnih materija. Krv treba da sadrži sve hranljive supstance i hemikalije potrebne ćelijama.

Metabolizam je termin koji označava svu hemijsku aktivnost u ćelijama. Metabolizmom se razlažu komplikovane supstance dobijene putem hrane u druge materije koje su potrebne organizmu. Brzina našeg metabolišma se povećava tokom energičnih fizičkih aktivnosti. To znači da na efikasniji način iskorišćavamo energiju unesenu hranom.

Naše telo je satkano od milijardi sićušnih ćelija, od kojih se svaka ponaša kao celina za sebe, ali ujedno sadrži i šemu celog organizma. Mase sličnih ćelija se grupišu u tkiva, a različita tkiva se kombinuju u organe sa specifičnim funkcijama, kao što su oko, bubreg, mozak, srce, pluća. Složenost tu ne prestaje. Različite grupe organa deluju zajedno kao sistemi. Svaki sistem ima važan zadatak da održi telo u celini živim i zdravim. Tako imamo cirkulatorni sistem, respiratorni, skeletni, sistem za varenje itd. Čitavu ovu masivnu i složenu mašineriju održavaju u pokretu mozak i nervni sistem, koji su povezani sa svim delovima tela i prate i kontrolišu njegove funkcije.

U organizmu se odvijaju milioni hemijskih reakcija i kako utiču jedna na drugu potrebno je da se sve održavaju u ravnoteži.Taj proces se naziva homeostaza, obezbeđuje neometan rad celog ovog komplikovanog sistema, kao i prevazilaženje problema pre nego što prouzrokuju bolest. Mozak prati sve što se događa u organizmu i kontroliše sve posredstvom nerava i hemijskih glasnika (hormona), koji po potrebi pokreću i zaustavljaju hemijske reakcije.
Organizam, takođe, sam popravlja oštećena tkiva i ćelije. Naime, ćelije imaju sposobnost vrlo brze deobe, koja im omogućava da zamene stare ili mrtve ćelije. Nervne ćelije su jedine koje ne mogu da se nadomeste. Međutim, nervne ćelije umeju da formiraju nove veze duž kojih se prenose poruke, ukoliko dođe do oštećenja dugačkih vlakana.Uklanjanje mrtvih i umirućih ćelija je posao belih krvnih ćelija u krvotoku, koje ih prosto pojedu, dok jetra ima sposobnost razlaganja crvenih krvnih ćelija, čiji je životni vek veoma kratak.

Inače, životni vek ćelija je različit. Ćelije imaju unapred utvrđen životni vek i po odumiranju se automatski nadomeštaju. Što je ćelija aktivnija, to kraće živi. Neke bele krvne ćelije žive vrlo kratko. Neki tipovi tih ćelija npr. koji proždiru mrtve ćelije i bakterije, žive svega 30-ak časova. Bele krvne ćelije koje se bore protiv bolesti žive 2 – 4 godine. Ćelije koje oblažu creva žive oko 5 dana, pre nego što ih zamene nove. Evo još nekih primera životnog veka ćelija:
- ćelije kože žive 19 dana
- spermatozoidi žive 2 meseca
- trepavice žive 3 – 4 meseca
- crvene krvne ćelije žive 4 meseca
- ćelije jetre žive 8 meseci
- ćelije kose žive 2 – 4 godine
- koštane ćelije žive 15 – 25 godina

O funkcionisanju organa i organskih sistema i njihovoj čudesnoj povezanosti u skladnu celinu biće više reči u narednim tekstovima.

 


 

ostali tekstovi:

Mirisi - tihi vladari sveta

 

 

pretražite Pauzu Plus

 
 
 
 

početna  -  o nama  -  kontakt  -  marketing

©   www.pauzaplus.com