Pripremanje ribe može da bude brzo i lako, a dobićete veoma kvalitetan obrok, koji će uz to i dobro da izgleda. U tu svrhu je najbolje da kupite neku očišćenu ribu, možete uzeti i gotove šnicle ili filete, svežu ili zaleđenu. Ribu malo properite pod vodom, posolite (pazite samo – neke zaleđene su već usoljene), poređajte u odgovarajuću posudu za rernu, na minimum ulja (jedna kašika) i ispecite ispod folije. Ribu možete ispeći i na teflonskom ili sličnom tiganju ili na roštilju. Kako god je vama jednostavnije, samo je nemojte pržiti na ulju.

Riba, pogotovu zaleđena, se sprema brzo, najčešće 15 do 30 minuta, zavisno od veličine i vrste ribe. Neke vrste, kao što je losos npr. spremaju se za nekoliko minuta. Losos pecite samo sa jedne strane. U zagrejan teflonski tiganj staviti losos tako da koža bude dole. Ako ga prethodno niste držali u marinadi možete i u tiganju preliti limunovim sokom i posoliti. Pržite oko 6 minuta, na umerenoj vatri, dok koža ne postane hrskava. Pri kraju zasecite deo da biste odredili željeni kvalitet prženja. Ako želite srednje pržen sredina treba da bude ružičaste boje, kada je i sačuvano najviše prirodnog ukusa i hranljivih materija.
Servirajte sa prilogom, uz neki od preliva ili samo sa salatom. Prijatno!
Prilog uz ribu
Kao prilog uz ribu odlično ide barena blitva i/ili brokoli, sa malo krompira ili bez i naravno sa belim lukom. Možete koristiti i drugo povrće, bareno ili grilovano, kao što su tikvice, šargarepa, crni luk, celer, zelena boranija i paradajz, u raznim kombinacijama. Sa ribom možete kombinovati i kisele jabuke, pomorandžu i svakako, limun. Beli luk i peršun su neizostavni začini za ribu. Svejedno je da li ih dodate u bareno povrće ili ribu, ili u oba, samo dodajte dok je toplo, da jelo dobije pravi miris.
Prilog sa blitvom i brokolima se brzo sprema. U običnu dublju posudu sipajte vode na dno i stavite da provri. U ključalu vodu dodajte prvo brokoli (iskidan na cvetiće i opran), a posle 5 min i blitvu, opranu i isečenu na rezance i ostavite na pari još 5-6 minuta da sve omekša. Na kraju isključite, dodajte 2-3 kašike maslinovog ulja i nekoliko čena sitno seckanog belog luka. Dodajte so ili začin od povrća i biber, po želji. Neka sve ostane poklopljeno još neko vreme, do služenja.
Prilog može da bude i samo blitva ili samo brokoli, a možete dodati u to i baren krompir ili ga servirati sa strane.
Prelivi za ribu
Za prelive je najbolje koristiti hladno ceđeno maslinovo ulje i sveže začinsko bilje i limunov sok.
• Klasičan preliv
Sitno iseckan svež peršun i beli luk pomešati i dodati malo limunovog soka i malo soli ili začina sa povrćem (vegeta, začin C i sl.). Sve naliti maslinovim uljem i promešati. U ovo se po želji može dodati i biber, bosiljak ili ruzmarin. Ukus klasičnog preliva odgovara raznim jelima od ribe.
• Paradajz preliv
Paradajz pire razrediti sa malo mlake vode, po potrebi i dodati sitno iseckan praziluk i malo bibera.Tome dodati i kašičicu semenki susama koje prethodno treba popariti vrelom vodom. Ovaj preliv je prikladan uz masniju, rečnu ribu.
• Senf preliv
Sitno iseckati malo pečene paprike, ispasirati krišku jabuke, dodati kašičicu meda, malo đumbira, sok od limuna i tri kašike senfa. Idealan preliv za hobotnicu ili sirove školjke.